Pressiteade 18.04.2017

Pressiteade
18.04.2017
Tartu Mänguasjamuuseum

Tartu mänguasjamuuseumis saab teha ajarännu 1990. aastatesse


Tartu Mänguasjamuuseumis võib alates 19. aprillist näha näitust Eesti lähiajaloost. Näitusel "Unistused ja tegelikkus. 90ndate lapsepõlv" saab teada, millistest mänguasjadest unistasid lapsed 1990. aastatel ning millega nad tegelikult mängisid.  

Näituse kuraatori Helena Graubergi sõnutsi on näitusel eksponeeritud unistused ja tegelikkus peegeldus sellest, kuidas  läänelik tarbimisühiskond 1990. aastatel Eestisse jõudis ning kuidas kommertsmaailm hakkas mõjutama ka laste elu. "Näitusel ongi võimalik vaadata ja meenutada uue ajastu nähtusi: mänguasjade reklaame, kultussarju, mille kangelased jõudsid laste mängudesse, telesaateid, mida jäljendati lasteaias ja koolis, toidupakendite sisse pandud kogutavaid mänguasju. Lisaks saab näha, milliseid imeasju lapsed kogusid – alates hammastest kuni välgumihklite ja plekist õllepurkideni," kirjeldab Grauberg näituse eksponaate.

Näituse valmimisel kasutas muuseum palju sõprade ja sotsiaalmeedia abi – näiteks jõudis plekkpurkide kogu näitusele tänu raadiost kuuldud üleskutsele ning Eestis toodetud sektsioonkapp tänu Facebookis korraldatud kapi otsimise kampaaniale. Seda, milline võis olla elu 1990. aastate mängude maailmas, saab igaüks oma silmade ja kätega tunnetada tegelustoas maailma avastades: külastajaile on kasutamiseks välja pandud nii telekamängud, video- ja muusikakassetid kui ka toonased ajakirjad.

Näitus jääb mänguasjamuuseumis avatuks kuni 2018. aasta alguseni.