Laupäeval, 24. veebruaril 2018 sai Eesti 100 aastaseks. Kuigi riigi ametlik sünnipäev oli veebruaris, peetakse pidustusi suure sünnipäeva tähistamiseks kokku kogunisti kolm aastat järjest. Ametlik juubeliprogramm algas 2017. Aasta aprillis, ja kestab kuni 2020. Aasta veebruarini.
Eesti Vabariik 100 programm hõlmab sündmusi Vastseliinast Washingtonini
Eesti Vabariik 100 ametlik juubeliprogramm on vastavalt sünnipäeva tähtsusele pidulikke sündmusi täis kuni ametliku programmi lõpuni. Kaasa on võimalik elada üle maailma, alates väikestest linnadest Eesti maapiirkondades kuni suurlinnadeni Ameerikas ja mujal maailmas. Kokku jaguneb juubeliprogramm 12 alamprogrammiks, milles on teiste hulgas nii laste ja noorte programm kui ka toidukultuuri programm. Lähemalt saab sündmustega tutvuda Eesti Vabariik 100 ametlikult kodulehelt.
Milline on eestlaste ja Eesti kujunemise lugu?
1918. aasta oli vaieldamatult Eesti ajaloo üks tähtsamaid hetki. Saksa väed alustasid 1918. aasta veebruaris idarindel uut pealetungi, mille käigus vallutasid nad ka Eesti alad. Sellel hetkel otsutasid eesti poliitikud luua kolmeliikmelise Eestimaa Päästmise Komitee (Päästekomitee), mille liikmeteks olid Konstantin Päts, Jüri Vilms ja Konstantin Konik. Komitee kasutas ära võimudevahetust ning otsustas kuulutada välja iseseisvus ja deklareerida oma neutraalsus käimasolevas sõjas. Kuigi esmakordselt loeti iseseisvusmanifest välja Pärnus ja muudes asulates 23. veebruaril siis 24. veebruaril võtsid eesti rahvuslased võimu üle Tallinnas ja asutati Ajutine Valitsus, mille juhiks sai Konstantin Päts. Sama aasta jooksul saavutati ka rahvusvaheline de facto tunnustus Eestile Suurbritannialt, Itaalialt ja Prantsusmaalt.
Eesti tänases hetkes
Vaieldamatult 2018. aasta üks pidulikumaid aastaid tänu Eesti 100 juubelile. Kõik eestlased kannavad uhkusega juubeliaasta pidulikkust oma südametes, ja sündmusi jätkub kõigile üle Eesti. EV100 Igas Külas projekt annab igale külale, linnale ja kogukonnale võimaluse valida oma päev, millal just nemad on sünnipäevalapse rollis. Eesti 100 juubelisündmustele on võimalik kaasa elada ka nii kunsti, muusika kui ka spordihuvilistel. Alates koorilauludest kuni “Sada Kunstimaastikku” kunstiprogrammi ja erinevate ratta- ja jalgmatkadeni, saab juubeliaastat tähistada enam kui tuhandel moel.
Suvi on parim aeg juubelipidustuseks, ja selle suve lõpupoolel toimub taasiseseisvumise aastapäeva peonädal 17.-25. augustini. EV100 suvine peonädal algab 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja kulmineerub muinastulede ööga üle eesti 25. augustil. Suvise peonädala üks tipphetkedest on EV100 üleilmne üheslaulmine, mis toob kokku eestlased ja Eesti sõbrad eri paikadest üle maailma, et laulda üheskoos armastatud laule. Matkahuvilistel on võimalus augustis teha Eestiga tutvust EV100 juubelimatkadel, RMK ühismatkadel ja kümmet linna külastaval rattasõidufestivalil Tour d’ÖÖ. Ära maga maha mõnusat suveilma ja võimalust tähistada Eesti sünnipäeva oma lemmiktegevustega!
Mida kinkida Eestile 100. sünnipäevaks?
Kui Sul on soov teha midagi enamat kui Eesti 100. sünnipäeva pidustusega ühineda, siis kõigil on võimalus teha kas suurem või väiksem kingitus Eesti riigile. Kingituseks võib olla nii idee või algatus ja leida selle teostamiseks kaaslane EV 100 koduleheküljelt. See, milliseks juubeliaasta kujuneb on just meie endi teha, ning igasugused mõtted ja teostused on väga teretulnud. Kui endal ideid napib siis võib aidata ka kellegi teise heal mõttel teostuda! Suuremad kingitused on üle-eestilised algatused, millel on pikemaajalisem mõju ja mis pakuvad võimalust piiramatul arvul inimestele. Näiteks on võimalik igal ühel istutada tammepuu “Eesti 100 Tamme” raames või aidata igal lapsel muusikat mängida “Igal lapsel oma pill” projektiga.