5 kõige külastatuimat muuseumi maailmas

2017. aastal külastasid üle maailma muuseume kokku üle 107.8 miljoni inimese, mis on 1.3 miljoni inimese võrra enam kui 2016. aastal. Kuigi paljud muuseumid on kogunud kuulsust üle aastate, on kõige enam külastatud muuseumite hulgas ka uusi tulijaid nagu näiteks Tate Modern kaasaegse kunsti muusem Londonis. Allpool olen järjestanud kõige külastatuimate muuseumite seast viis minu isiklikku lemmikut.

1. Louvre muuseum Pariisis

Maailma suurim ja väidetavalt ka kõige kuulsam muuseum, Louvre muuseum on kõige külastatuim muuseum Euroopas. 12. sajandil ehitatud Philippe II Auguste kuningapalee asub Pariisis Seine jõe kaldal. 1682. aastal viis Louis XIV kuningapalee Versaille’sse, mille järgselt jäi Louvre kasutusele peamiselt kuninglike kogude säilitamise kohana. Prantsuse Revolutsiooni käigus andis Rahvuskogu käsu, et Louvre’st peab saama muuseum, kus näidatakse rahva meistriteoseid. Tänaseks on Louvre üks suurimaid muuseume, kus asub palju maailma kunsti paremikku kuuluvaid teoseid nagu näiteks Leonardo da Vinci Mona Lisa.

2. Metropolitani muuseum New Yorgis

Ameerika Ühendriikides New Yorgis asuv Metropolitani muuseum on üks Ameerika Ühendriikide kõige külastatumaid muuseume ja maailmas kolmas. New Yorgi kesklinnas Manhattani piirkonnas asuvas kunstimuuseumist on võimalik leida kuni 5000 aasta vanuseid kunstiteoseid mis on kogutud üle maailma. Met muuseumi külastavad paljud inimesed inspiratsiooni kogumiseks, arusaamiseks ning kunsti analüüsimiseks. Muuseumis on võimalik õpppida, põgeneda reaalsusest, mängida, unistada, avastada ja leida ühendust. Muuseumi külastamiseks on soovitatav varuda vähemalt 2-3 tundi, ning muuseumis on saadaval ka erinevaid giidiga tuure.

3. Vatikani muuseumid

Rooma linna piirides asuv Vatikani muuseumikompleksi kunstivaramus on võimalik näha ajaloolisi teoseid, mida kirik on kogunud aastasadu. Muljetavaldaval näitusel on muuhulgas esindatud antiikskulptuurid vana Kreeka-Rooma ajastust ning samuti maailma tähtsamaid renessansiaja meistriteoseid. Muuseum asutati 16. sajandil paavst Julius II poolt. 12 aastat tagasi tähistas Vatikani muuseum oma 500. aastapäeva. Tähtpäeva tähistamiseks avati külastajatele vaatamiseks läheduses asuv plats arheoloogiliste väljakaevamistega.

Kokku on muuseumis üle 8,000 kilomeetri pikkuses koridore, mille seintel on kuni 2,000 aasta vanuses meistriteoseid. Nende sekka kuuluvad ka näiteks Auguste Rodini “Mõtleja” ja Sistine kabel.

4. Victoria & Albert muuseum

Londoni kesklinnas South Kensingtonis asub muuseumide rajoon, mis loodi Kuninganna Victoria valitsemisajal tema abikaasa Alberti poolt, kelle sooviks oli edasi viia kultuuri ja teadust. Selles rajoonis asub nüüd nii Royal Albert Hall kontserdimaja, Imperial College teadusülikool, Natural History Museum, Science muuseum ja Victoria & Albert muuseum. Viimane on kahtlemata üks populaarsemaid muuseume maailmas, mitte ainult selle väljapanekute poolt vaid ka muuseumi arhitektuuri ja romantilise hõngu poolest. V&A muuseum loodi aastal 1852 ja muuseumis on võimalik näha ajaloolisi näitusi erinevatest maailma piirkondadest kui ka moeajaloost. Nagu ka kõikides teistes muuseumites selles rajoonis, on sissepääs tasuta.  

5. Hiina Rahvusmuuseum Pekingis

Selles nimekirjas kõige uuem muuseum loodi 2003. aastal kui ühendati omavahel Hiina ajaloo ja rahva muuseumid. Seda Pekingis asuvat muuseumi külastas eelmine aasta 7,6 miljonit inimest. Kommunistlikus stiilis 1950.ndatel aastatel ehitatud muuseum asub Pekingis ja on tõeline atraktsioon kõikidele ajaloo huvilistele. Juba Iidse Hiina näitus (Ancient China exhibition) on omaette vaatamisväärsus, mille hulka kuuluvad Hiina eelajaloolisest perioodist keraamikat, kalligraafiat, nefriiti ja pronksesemeid, mis on pärit Qing dünastia ajastust. Muuseumi sissepääsuks peab kindlasti passi kaasa võtma kuid sissepääs on kõikidele tasuta.

Nagu eelnevalt mainitud, on need ainult viis muuseumi sadade muljetavaldavate muuseumite seas üle maailma. Kui plaanid muuseume külastada, siis tasuks kindlasti uurida muuseumi kodulehte enne külastamist, et teha kindlaks muuseumi avamisajad ning pidada silmas kohalikke rahvuspühasid, et vältida kohale jõudes pettumust kui uksed on kinni.