Mis on muuseumi kuraatori tegelik roll?

Me oleme kõik näinud komöödiafilmi “Öö muuseumis”, kus selgus, et ühe muuseumitöötaja töö võib olla üpris raske, eriti öötundidel, mil muuseum tärkab ellu.

Kuigi ühes ehtsas muuseumis ei pruugi muuseumieksponaadid ellu ärgata, ei tähenda see, et kuraatori töö oleks sugugi lihtne. Oleme kõik käinud küll muuseumites ning olen isiklikult suur muuseumifänn, aga kui paljud meist mõtlevad tegelikult selle peale, kuidas muuseumid üldse töötavad? On selge, et näituseobjektid ei satu vaateakendele juhuslikult. Muuseumi kuraator on suuresti vastutav kõige eest, mis üldse ühes muuseumis toimub.

Otsustasin uurida pisut lähemalt, millega kuraator üldse tegeleb ning jagan oma väikese uurimistöö tulemusi alljärgnevas postituses.

Kuraatori neli tähtsat ülesannet

Tänapäevane kunstimaailm on küll tunduvalt paindlikum, kuid kuraatori roll on endiselt äärmiselt suur. Lühidalt kokkuvõttes on kuraator kogu muuseumi kulisside taga, mõjutades suuresti seda, mida me galeriides ja muuseumites üldse näeme.

Kuraatoril on peamiselt neli ülesannet: kunstipärandi kaitsemine ja säilitamine, uute tööde eksponeerimine, kunstiajaloo ühendamine ja esitlemine ning tööde paigutamine nii, et see on kunstiliselt tähendusrikas.

Kõige sellega on kuraatorid sisuliselt ühe muuseumi hammasrattad, olles seotud tööde valimise ja esitlemise protsessiga algusest lõpuni, otsustades isegi selle üle, kuidas muuseumi eelarvet paigutada.

Mida väiksem muuseum, seda rohkem vastutusi

Muuseumi kuraatori vastutusala võib olla laiem, kui tegemist on väiksema spetsialiseeritud muuseumiga. Lisaks kollektsioonide eest hoolitsemisele võivad muuseumi kuraatori tööülesannete hulka kuuluda ka dokumentatsiooni haldamine, kollektsioonide ajaloo uurimine ning isegi transpordi korraldamine ja eksponaatide pakendamine.

Suuremas muuseumis on kuraatori roll pigem spetsialistilaadne – kuraator võib teha näiteks lähemat uurimistööd kollektsiooni eksponaatide kohta ning tegeleb kollektsiooni üldise haldamisega. Suures muuseumis võib töötada ka mitu kuraatorit, kellest igaüks täidab erinevat ülesannet: näiteks võib üks kuraator tegeleda spetsiaalselt üksnes antiikkunstiga, mõni teine aga üksnes moodsa maalikunstiga. Kuraatorite kõrval töötab muuseumis palju muid töötajaid, kes tegelevad igapäevaülesannetega nagu transpordi või rahaasjade haldamine.

Seega olenevad kuraatori ülesanded konkreetsest muuseumist, kuid üldises plaanis on ülesanded samad: eksponaatide hankimine ja kollektsioonide kokkupanemine, dokumentatsiooni haldamine ja kataloogimine, väljapanekute planeerimine, eksponaatide ja kollektsioonide uurimine, eelarve planeerimine, pakkumiste tegemine ja palju muud taolist. Tihti peab kuraator ka tegema läbirääkimisi selle nimel, et saada muuseumisse eksponaadid parima hinnaga.

Kuna muuseumi kuraatori tööpõld on väga lai, on kuraatorid väga põneva oskuste komplektiga inimesed. Kuraatorid suhtuvad kirglikult ajalukku ja kunsti, nad on ääretult detailitäpsed ning nende organiseerimisoskused on tipptasemel. Muuseumi kuraatorite töö on võrdväärne akadeemilise tööga, kuid selle kõige kõrval on nad suurepärased suhtlejad ja suudavad ette näha inimeste soove, valides näitusele vaid parimad eksponaadid.

Muuseumi kuraatoreid nähakse tihti kui inimesi, kes jalutavad lihtsalt muuseumis ringi ja teavad väga palju ajaloo kohta, kuid tegelikult on kuraatori töö hämmastavalt vastutusrikas ja mitmekülgne.

Järgmine kord, kui külastad mõnda muuseumit, võid olla kindel, et kõik, mida sa näed eksponaatidena, on hoolikalt välja valitud kuraatorite poolt, kes tegutsevad vaikselt iga päev kulisside taga, valides välja parimad näituseesemed ning luues külastajatele erilise kogemuse, mistõttu naaseda muuseumi ikka ja jälle uuesti.